W dniu 31 maja 2016 roku uczennice klasy IIIB gimnazjum Agata Nowak i Weronika Jagieła przygotowały prelekcje dla klas trzecich szkoły podstawowej pt:,,Jak bezpiecznie spędzić wakacje, aby z radością wrócić do szkoły. Pierwsza pomoc.”

Prelekcja odbyła się w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, którego uczy pani Justyna Hyży. Lekcja rozpoczęła się od rozmowy o wakacjach i rozwiązania krótkiej krzyżówki edukacyjnej przygotowanej przez gimnazjalistki. Wakacje dla każdego ucznia to czas odpoczynku, zabawy, relaksu, ale trzeba pamiętać o różnych zasadach, którymi musimy się kierować, by odpocząć bezpiecznie. Uczennice przypomniały uczniom reguły bezpiecznego spędzania wakacji nad morzem, w górach, nad jeziorem, w domu. Następnie dzieci układały mini puzzle z numerami alarmowymi, dobrze się przy tym bawiąc.

Uczniowie odpowiadali także na pytania, jakich numerów alarmowych trzeba użyć w danej sytuacji. Dzieci usłyszały, jak prowadzić rozmowę telefoniczną z ratownikiem opieki medycznej. Podczas prelekcji przyszedł czas na pokazanie resuscytacji-krążeniowo-oddechowej i pozycji bocznej (bezpiecznej). Dzieci bardzo chętnie brały udział w lekcji i z uśmiechem na twarzy próbowały układać manekina w pozycji bocznej i udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej pod czujnym okiem koleżanek z gimnazjum.

Na spotkaniu nie brakowało obrazków i zagadek które uczniowie rozwiązywali. Na zakończenie każde dziecko otrzymało ulotkę promującą prelekcję z numerami alarmowymi. Z uśmiechem na twarzy stanęli do zdjęcia grupowego. Wakacje to czas odpoczynku i zabaw, ale trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

Tekst: Agata Nowak

Zdjęcia: Agata Nowak, Weronika Jagieła