You are currently viewing Adaptacja dzieci w przedszkolu – wskazówki

Adaptacja dzieci w przedszkolu – wskazówki

Adaptacja – Mamo, Tato idę do przedszkola!

„Jeżeli twierdzisz, że mi ufasz – ufaj mi całym sobą. Ufaj mi – naprawdę.
Potrzebuję Twojej wiary we mnie. Ona unosi moje skrzydła.
Ty, moja mądra, dorosła Mamo we mnie wierzysz;
Ty, dorosły, potężny Tato – ufasz, że dam radę,
więc ja – Wasz malutki syn, Wasza mała córeczka – PORADZĘ SOBIE.
Otoczony Twoimi ciepłymi zapewnieniami odnajdę w sobie siłę do tego, by sobie poradzić. Otulony Twoim wsparciem, Twoją
pewnością i wiarą we mnie – będę latał…”

Katarzyna Wnęk – Joniec „Nie przydeptuj małych skrzydeł”

Kochani Rodzice !

Już niedługo Wasze pociechy staną u progu przedszkola i rozpoczną swoją wielką przygodę w zupełnie nowym miejscu. Jest to ogromne przeżycie dla całej rodziny.

Przedszkole to wyjątkowy etap w życiu każdego malucha. Dzień, w którym idzie do przedszkola po raz pierwszy, jest bardzo ważny w jego życiu. Dlatego zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby ten czas adaptacji do nowych warunków dziecko przeszło łagodnie.

Drodzy Rodzice potrzebujemy Waszej pomocy i współpracy.

Każde dziecko w różnym tempie przechodzi okres adaptacyjny, manifestując to na różne sposoby, naszą rolą jest nauczyć się to akceptować i szanować. Najważniejsze na samym początku jest pozytywne nastawienie rodziców do nowej sytuacji i cieszenie się z faktu, że ich dotąd jeszcze maluszek wchodzi w nowy etap, bardzo ważny w jego młodym życiu.
Początek przedszkolnej ścieżki Waszego Dziecka to ważny czas także dla nas – Nauczycieli. Czekamy na naszych Przedszkolaków z radością i ciekawością, z planami wielu działań i chęcią stworzenia dla Nich miejsca, które po prostu polubią.

Aby ułatwić dziecku start w przedszkolu i złagodzić trudne dla dziecka codzienne rozstania, przygotuj dziecko na zmiany – podajemy kilka dobrych rad:

☑️ pozwól stawać się coraz bardziej samodzielnym, daj szansę próbować, „przewracać się” i „podnosić”. Nie wyręczaj dziecka, towarzysz mu, bądź przy nim. Naucz, że warto podejmować próby i mierzyć się z wyzwaniami, aby poczuć dumę z własnych osiągnięć.

☑️ wprowadzaj w domu stały rytm dnia

☑️ przyzwyczajaj dziecko do przestrzegania umów i zasad; zachęcaj do samodzielności

☑️ skompletuj wspólnie z dzieckiem wyprawkę do przedszkola

☑️ zawsze wobec swoich pociech staraj się być uczciwy i nie składaj obietnic, których nie możesz wypełnić

☑️ uświadamiaj  dziecku jak wiele jest zalet z chodzenia do przedszkola opierając się na własnych wspomnieniach o przedszkolu (np. nowe znajomości,  nieznane zabawy, wielu kolegów)

☑️ czytaj opowiadania w których bohaterowie chodzą do przedszkola. Najważniejsze nie strasz dziecka przedszkolem.

W miarę oswajania się z rzeczywistością przedszkolną dziecko nabierze zaufania do nowego miejsca, nauczycieli, dzieci. Z naszej strony konieczna jest konsekwencja działania idąca w parze z umiejętnością słuchania dziecięcych uczuć. Pamiętajcie o tym, że Wasz maluch w przedszkolu zdobędzie wiele sprawności i umiejętności nabierze odwagi i wiary we własne możliwości nauczy się współpracy z rówieśnikami w sposób wszechstronny zostanie przygotowane do pójścia do szkoły. Ważne jest, by dziecka nic w przedszkolu nie zaskoczyło – niech dowie się od Was jak najwięcej! Dziecko, jeśli będzie rozumieć, dlaczego chodzi do przedszkola, na pewno to zaakceptuje.

Wychowawczynie Waszych dzielnych przedszkolaków