You are currently viewing Ziemia po której chodzisz, to marzenie tych co odeszli za młodzi…

Ziemia po której chodzisz, to marzenie tych co odeszli za młodzi…

 

    DSC 0322 Dnia 7 listopada w naszej szkole uczciliśmy odzyskanie przez Polskę Niepodległości po 123 latach niewoli. Akademię przygotowały klasy II gimnazjum pod kierownictwem p. Roberta Lubczyńskiego, p. Justyny Mich i p. Agnieszki Wróbel.

Recytowaliśmy wiersze, śpiewaliśmy patriotyczne piosenki i przedstawiliśmy scenkę ukazującą dzieje Polski. Przypomnieliśmy nie tylko rocznicę Odzyskania Niepodległości, ale także Powstanie Warszawskie, Bitwę pod Monte Casino, wybuch II Wojny Światowej, jak też uczciliśmy pamięć wszystkich poległych, którzy walczyli o to, abyśmy żyli w wolnym, niepodległym kraju.

Ważne jest to, aby młodzi ludzie pamiętali o istocie wolności, która w dzisiejszych czasach nie ma takiej wartości dla nas, jak dla ludzi, którym została ona odebrana. Dziś rzadko zastanawiamy się, co my zrobilibyśmy, aby ratować, walczyć i tak bardzo kochać swoją ojczyznę.

  Nieraz się wstydzimy lub się do niej nie przyznajemy. Czy wystarczyłoby nam odwagi, aby móc zginąć za Ojczyznę? Czy my mielibyśmy dość siły, aby pomagać w walce na śmierć i życie? Swojego życia nie da się powtórzyć, decyzję musimy podejmować szybko, mimo iż nie zawsze będą one prawidłowe. Jak dużo odwagi mieli powstańcy, aby postawić wszystko na jedną kartę i ruszyć do boju. Wiele z nich poświęciło życie, ale stojąc twarzą w twarz ze śmiercią, nie żałowali tego, że odważyli się walczyć o lepsze jutro.
 Życzę dziś wszystkim młodym, aby pamiętali o tych, którzy odeszli, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Walczyli i nie doczekali się, aby ujrzeć wolną, ukochaną Ojczyznę – Polskę. Ważne jest, aby współcześni ludzie nie popełniali błędów i aby nie musieli później walczyć, aby je naprawić.

Tekst: Olga Wróbel

Zdjęcia:Natalia Kryczka, Milena Kuczkowska,Adrianna Machnio.

 

Galeria zdjęć – klik.