You are currently viewing Wycieczka do Warszawy

Wycieczka do Warszawy

   

wycieczka do warszawy  19W dniu 14 maja 2013 r. byliśmy na interaktywnej  wystawie „Mózg” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W wycieczce uczestniczyli uczniowie  klas:  IGa i  IIIGb         z  wychowawczyniami:  Teresą Bachanek i Agnieszką Walas.

Nasz mózg to bardzo intrygujący narząd; stanowi  ok. 2-3 % masy ciała – lecz zużywa aż 20-25% całej energii przeznaczonej dla organizmu. Ale kto by oszczędzał, jeżeli odbywa się tu całe nasze życie psychiczne!

wycieczka do warszawy  4Wystawa zawiera kilka działów. W dziale „Mózg 3D” mogliśmy przekonać się, jak łatwo oszukać  zmysły, a nawet nimi manipulować, że widzimy i czujemy przede wszystkim mózgiem a mózg nagina rzeczywistość do swoich przyzwyczajeń.

„Mózgotrzepy” – tu wykonywaliśmy na sobie  test pamięci krótkotrwałej ( tzw. roboczej) i sprawdzaliśmy  jej pojemność. Interesujące było zachowanie naszego mózgu, kiedy dostawał sprzeczne informacje. W innej grze sprawdzaliśmy swoją zdolność oceny upływu czasu.

A czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy potrafili komunikować  się za pomocą myśli? Interfejs mózg-komputer pokazał nam, że takie porozumiewanie bez pośrednictwa mięśni a poprzez odczyt fal mózgowych, jest możliwe. Sterowanie robotem za pomocą fal mózgowych – czy to nie fantastyczne?

A chcielibyście pogadać z… inteligentną maszyną? My to robiliśmy – rozmawialiśmy ze Sztuczną Inteligencją, Cleverbotem.

„Neuroforma” zaś to system wspierający domową rehabilitację. Przekonaliśmy się, że w tej wirtualnej rzeczywistości wcale nie jest łatwo sięgnąć po kapelusz i włożyć go na głowę.

Na Wystawie były też pomieszczenia pełne zaskakujących iluzji wzrokowych, jeździliśmy na „zakręconej hulajnodze”, wspinaliśmy się po drabinie z powykręcanymi szczeblami, a przy pomocy specjalnych okularów sprawdzaliśmy, czy łatwo poruszać się w świecie, który stanął na głowie. Ależ było przy tym śmiechu!

 wycieczka do warszawy  17Obejrzenie tej wystawy to gówny cel naszej wycieczki, ale nie jedyny. W PKiN wjechaliśmy windą na XXX piętro, z tarasu widokowego podziwialiśmy Warszawę, a przy okazji obejrzeliśmy multimedialną wystawę „Nasza planeta – zobacz, co możemy stracić”.

Zwiedziliśmy też Łazienki, Starówkę oraz Plac Zamkowy, skąd rozpościerał się widok na Stadion Narodowy. Byliśmy również przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, który jest największym pałacem w Warszawie.

A żeby tradycji stało się zadość, wycieczkę zakończyliśmy „wizytą” w McDonaldzie.

Żałujcie, że Was z nami nie było!!! Ale może choć trochę poczujecie klimat tej wycieczki, oglądając nasze zdjęcia – zrobiliśmy je z myślą o Was.

Tekst: Agnieszka Walas

Zdjęcia:

Joanna Amanowicz klasa IIIB,

Joanna Maciejewska  klasa IA

Więcej zdjęć w galerii – klik.

wycieczka do warszawy  16wycieczka do warszawy  18wycieczka do warszawy  2wycieczka do warszawy  11wycieczka do warszawy  9wycieczka do warszawy  22