You are currently viewing Witaj majowa jutrzenko …

Witaj majowa jutrzenko …

Dnia 30 kwietnia 2018 r. odbyła się akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się wniesieniem sztandaru oraz odśpiewaniem “Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klas IIgA oraz IIIgA naszej Szkoły pod kierunkiem p. Urszuli Róg i p. Doroty Błazik wystąpili z przedstawieniem. Pokazali, jak ten dzień 227 lat temu mogli przeżywać zwykli mieszkańcy Polski. Zaprezentowali sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce.

Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. W trakcie zaśpiewano pieśni: „Witaj majowa jutrzenko”, „Białe róże”, „Mury” oraz „Rotę”. W tle części artystycznej klasa druga gimnazjum przedstawiła prezentacje multimedialną dotyczącą miejsc i postaci, które odegrały najistotniejszą rolę przy tworzeniu nowego rozdziału historii polskiego narodu.

Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.

Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. Świetna inscenizacja apelu sprawiła, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem.

Tekst: Dorota Błazik
Zdjęcia: Zuzanna Drela, Zosia Bil

Galeria zdjęć


[peg-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/api/user/105597228932295714170/albumid/6551062032182039697?alt=rss&kind=photo” ]