You are currently viewing „Szanujmy Ziemię, bo mamy ją tylko jedną”

„Szanujmy Ziemię, bo mamy ją tylko jedną”

Tak brzmiało motto tegorocznego apelu podsumowującego Dni Ziemi 2018, który odbył się 24 kwietnia w Naszej Szkole.
Podczas obchodów DNIA ZIEMI uczniowie uczestniczyli w różnych pracach i konkursach, których głównym zadaniem było zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego w następstwie rozwoju cywilizacyjnego.
Uczniowie klasy VII i klas gimnazjalnych przygotowali wystawę ekologiczną pt. „Drugie życie śmieci – zabawka dla dzieci”. Zabawki wykonane z odpadów wtórnych zachwyciły wszystkich. Pomysłowość młodzieży podczas pracy nie miała granic. Powstały biedronki, żółwie, wiatraki, samoloty, skarbonki, rakiety, samochody, a nawet minionki. Wytwory dzieci zaskoczyły oryginalnością pomysłu i sposobem wykorzystania oraz łączenia różnorodnych – niepotrzebnych na pierwszy rzut oka – materiałów.

Uczniowie wykonali plakaty pt. „Mój Świat jest Eco” oraz „Alternatywne źródła energii”, którymi została przyozdobiona ścienna gazetka. Dzięki nim uzupełnili swoją wiedzę na temat segregacji śmieci. Uświadomili sobie, jakie zagrożenia płyną z ciągle zwiększających się ilości odpadów. Zrozumieli, dlaczego należy oszczędzać energię elektryczną. Dowiedzieli się, co powinno znaleźć się w śmieciach („recykling”), a co nie. Poznali różne sposoby rozwiązywania problemów z odpadami.

W apelu podsumowującym akcję uczniowie klas piątych, szóstej i siódmej wzięli udział w Quizie przyrodniczym. Wyłoniono cztery drużyny. Drużynę „Świstaków” , „Wilków”, „Żubrów” i „Bobrów reprezentowały następująco klasy: Va, Vb, VI i VII.
Młodzież wzięła udział w czterech konkurencjach. W konkurencji I odpowiadali na pytania typu „prawda – fałsz”. W konkurencji II grupy miały za zadanie ułożyć hasło, slogan, rymowankę o tematyce przyrodniczej, ekologicznej. Konkurencja III to Kalambury. Każda grupa miała do przygotowania po dwa hasła. W konkurencji IV drużyny miały za zadanie udzielać bezbłędnej odpowiedzi na 20 pytań. Zespoły świetnie poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami. W nagrodę otrzymały słodkie upominki.
W czasie kiedy grupy rozwiązywały zadania z konkurencji I i II uczniowie z widowni wspólnie rozwiązywali „Wielką Krzyżówkę Ekologiczną” przygotowaną na dużej planszy.
Uczniów przygotowały p. Dorota Błazik i p. Marzanna Sałbut.
Dziękujemy nauczycielom i uczniom z Naszej Szkoły za udział w imprezie z okazji Dnia Ziemi, za dobrą zabawę, miłą atmosferę oraz oryginalne pomysły.
Życzymy aby wszystkie szkoły stały się „zielonymi ogrodami” wypełnionymi kwiatami.
Trzeba przyznać, że powtórka z ekologii wypadła świetnie, było też dużo nowinek i ciekawostek. Mamy nadzieję, że akcja przyczyni się do wyrobienia nawyków dbania o swoje środowisko.

Tekst: Dorota Błazik, Zdjęcia: Kamila Hyży

Galeria zdjęć

[peg-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/api/user/105597228932295714170/albumid/6548402403823761649?alt=rss&kind=photo” ]