You are currently viewing Światowy Dzień Ziemi 2021 r. pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”

Światowy Dzień Ziemi 2021 r. pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”

Światowy Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Organizowane są wtedy wydarzenia mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na to, że o planetę może dbać każdy z nas. W działania te można zaangażować na wiele sposobów – sprzątając śmieci, sadząc drzewa czy publikując w Internecie przydatne informacje.

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku w obchody tego święta angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych. Jest to dobra okazja do promowania postaw ekologicznych oraz uświadamiania o problemach klimatycznych Ziemi.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, wiele towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie było w naszej szkole.

W ramach obchodów tego święta chętni uczniowie z klas IV – VIII wykonali prace, których tematy brzmiały następująco:

1. “Ręcznie robione, a nie kupione” – wykonanie przedmiotu użytku codziennego, dekoracji z odpadów, które mogłyby trafić do worka na śmieci.
  2. Praca florystyczna “Las/ogród zamknięty w szkle” – założenie hodowli roślinnej zamkniętej w słoiku.
  3. Napisanie wiersza/opowiadania o tematyce ekologicznej pt. “Zielone rymy”.
  4. Plakat zachęcający do racjonalnego (oszczędnego) gospodarowania wodą.

Największą popularnością cieszył się temat „Las/ogród zamknięty w szkle”. Powstały piękne, oryginalne prace, które po powrocie do szkoły ozdobią salę biologiczną. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i twórczością.

Uczniowie wykonali też interesujące przedmioty użytku codziennego czy dekoracje. Użyli do tego surowców wtórnych, które mogłyby trafić do kosza lub przerobili stare przedmioty, nadając im nowy wygląd i znaczenie. Powstało również kilka pomysłowych plakatów zachęcających do racjonalnego gospodarowania wodą. Wśród prac znalazły się również wiersze i opowiadania o tematyce ekologicznej.

Dzięki udziałowi w akcji uczniowie rozwijali kreatywność, kształtowali wyobraźnię plastyczną, a także poszerzyli wiedzę z ochrony środowiska z zakresu gospodarowania odpadami.

22 kwietnia na lekcjach (online) biologii uczniowie rozwiązywali ekologiczny escape room oraz obejrzeli fragment filmu dokumentalnego „S.O.S. Ziemia”, który porusza temat zagrożeń ekologicznych naszej planety.

Zapraszamy do podziwiania efektów pracy naszych uczniów!

Tekst: Dorota Błazik