You are currently viewing Spotkanie z pisarzem Wojciechem Pestką

Spotkanie z pisarzem Wojciechem Pestką

spotkanie z pisarzem wojciechem pestk   3     W piątek 19 października, na uczniów klas III gimnazjum czekała niespodzianka w postaci wizyty miejscowego pisarza, pana Wojciecha Pestki. Jest on autorem min. książek o księdzu Józefie Gackim, w związku z czym zna wiele szczegółów z jego życia i to właśnie tej postaci było poświęcone spotkanie.

Zaczęło się od wystąpienia pani Dyrektor, która przedstawiła nam gościa i opowiedziała kilka słów o jego osobie i twórczości. Następnie pan Wojciech w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedział nam o bohaterze swoich książek. Spotkanie urozmaiciła gra zespołowa autorstwa księdza J. Gackiego, która polegała na wybraniu trzech osób z każdej klasy, a następnie na podaniu poprzez lidera danej grupy wybranej cyfry od 0 do 40. Każda grupa dostała kartę, na której było wypisane kilka informacji o wydarzeniach historycznych dotyczących Polski, które należało przeczytać. W zależności od ilości informacji na karcie dana grupa otrzymywała odpowiednią ilość punktów, np.: za 8 zdań, 8 punktów. Karty wybierano w trzech turach. Wygrała drużyna klasy IIIb, a w nagrodę otrzymała pamiątkowe długopisy. Zasady gry mogą wydawać się nam dziwne, jednak należy pamiętać, że na początku XIX wieku w Polsce nauka czytania i pisania nie była tak dostępna jak teraz, dlatego punktacja tej gry dotyczyła właśnie czytania.
W czasie spotkania wszystkim dopisywał dobry humor, było bardzo miło i ciekawie. Na zakończenie, pani Dyrektor złożyła panu Wojciechowi, w imieniu swoim i uczniów, podziękowania za wizytę.

Tekst Anna Szymocha, zdjęcia Robert Lubczyński.