You are currently viewing Pokazy chemiczne.

Pokazy chemiczne.

W dniu 29 marca 2022 roku odbyła się szkolna wycieczka uczniów klas 5a, 5b, 6 oraz 8a do Lublina. Głównym celem wyjazdu był udział w pokazach chemicznych prowadzonych przez pracowników wydziału chemii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. Uczniowie mogli obejrzeć ciekawe doświadczenia, między innymi takie, których nie można przeprowadzić w szkolnej pracowni chemicznej. Pokazy wywarły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Najciekawsze okazały się te, podczas których używany był ciekły azot i oczywiście najgłośniejsze, czyli wybuchy.

Uczniowie nie tylko dobrze się bawili, ale również wzbogacili swoją wiedzę chemiczną, a zdobyte doświadczenia będą mieli okazję wykorzystywać na lekcjach chemii.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie przez uczniów Ogrodu Botanicznego UMCS. Spacerując po ogrodzie, wszyscy byli zachwyceni jego pięknem. Urzekła nas niesamowita sceneria ogrodu, wspaniałe kompozycje, bajeczne kolory i cudowne, upojne zapachy. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się wodospadom, strumykom, stawom oraz roślinom z różnych stref klimatycznych, wyszukując najbardziej interesujące elementy przyrody ożywionej i nieożywionej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rośliny egzotyczne oraz pięknie kwitnące magnolie i tulipany. Mogliśmy z bliska obejrzeć, powąchać i dotknąć wielu ciekawych roślin. Ogród wywarł na nas niesamowite wrażenie. Było przepięknie, bajecznie, kolorowo, tak cudownie, że nie chciało się wracać. Mogliśmy tam wypocząć i zrelaksować się na łonie przyrody, słuchając śpiewu ptaków i szumu drzew.

W drodze powrotnej dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami i wrażeniami z pobytu na uczelni i spaceru po ogrodzie. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i ubogaceni w wiedzę. Wycieczka dostarczyła nam mnóstwo nowych wrażeń i pozytywnych emocji.

Tekst: Dorota Błazik