Pierwszy dzwonek

 

    1 września wszyscy uczniowie i nauczyciele uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny. Zgodnie z tradycją tego dnia o godzinie 8 odbyła się msza święta w kościele parafialnym p.w. Św. Mikołaja w Jedlni. Podczas mszy ksiądz poświęcił plecaki najmłodszych uczniów – pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole.
Następnie spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie przywitała nas pani wicedyrektor Danuta Jelińska. Zaczęliśmy uroczyście odśpiewaniem hymnu narodowego.

Potem pani wicedyrektor przedstawiła wychowawców poszczególnych klas – Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły i Publicznego Gimnazjum wchodzących w skład Publicznego Zespołu Szkół w Jedlni.
Po przemówieniu pani wicedyrektor nasi wychowawcy podali nam plan lekcji, a pierwszoklasiści wypożyczyli swoje pierwsze elementarze ze szkolnej biblioteki.

Jednakże nie zawsze początek roku szkolnego był tak spokojny i radosny. 75 lat temu o godz. 4:45 niemiecki pancernik ostrzelał Westerplatte, najbardziej wysunięty na północ skrawek Wolnego Miasta Gdańska i zapoczątkował Drugą Wojnę Światową. Wojnę, która trwała 6 lat i pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar.  Dzięki walce naszych przodków dziś cieszymy się z życia w wolnej Polsce. Musimy czcić pamięć o nich i ich męstwie. Tak, aby następne pokolenia wiedziały o historii naszej Ojczyzny.

Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego 2014/2015, pełnego sukcesów i radości z uczenia się, jak też z nauczania.

   Tekst: Olga Wróbel.

   Zdjęcia: Milena Kuczkowska, Maja Siczek.