Oni walczyli, żeby Polska była Polską…

W dniu 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Była ona upamiętnieniem ustanowienia Konstytucji w dniu 3 Maja 1791 roku. Konstytucja ta znosząca liberum veto i wolną elekcję, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowożytną ustawą zasadniczą. Stwarzała ona podstawy do wzmocnienia władzy i stworzenia nowoczesnego społeczeństwa. Konstytucja stała się dla nas – Polaków symbolem możliwości odrodzenia moralnego narodu, symbolem próby wybicia się na niepodległość.
Akademia została przygotowana przez uczniów klasy IA i IB gimnazjum pod kierownictwem p. Justyny Kowalczyk i p. Roberta Lubczyńskiego. Treść przedstawienia została zrozumiana nawet przez naszych najmłodszych kolegów.
Mogliśmy także wysłuchać pieśni patriotycznych pięknie wykonanych przez uczniów gimnazjum. Wszyscy występujący mieli przypięte na piersi biało-czerwone kotyliony.

Tekst: Olga Wróbel.

Zdjęcia: Adrianna Machnio.