Obchody 1050-lecia chrztu Polski w PZS w Jedlni

W 2016 r. obchodzimy 1050.rocznicę chrztu Polski. W grudniu ub. roku Sejm RP ustanowił w uchwale rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Na przełomie marca i kwietnia Sejm i Senat R P uczcił specjalną uchwałą jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski. W przyjętym dokumencie parlamentarzyści zaapelowali też do wszystkich instytucji i obywateli o włączenie się w obchody Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, jednocześnie zachęcając do “powrotu do źródeł naszej cywilizacji”.
   Uchwała stwierdza ponadto, że rok 966 jest “symbolicznym początkiem dziejów Narodu Polaków, którego politycznym pragnieniem było zawsze posiadanie własnego i niezależnego państwa”.
Nasza szkoła włączyła się w obchody jubileuszu chrztu Polski. Uczniowie klasy VI a i IGB i solistki z klasy IGA przygotowali krótkie przedstawienie, którego mottem stały się słowa:

„Książę piastowski przyjął chrzest, kraj swój nawrócił do Boga,
Przez tysiąc pięćdziesiąt lat to pewna była droga”
Spektakl odbył się 24 maja i był odsłoną przełomowego momentu w historii Polski. Opisane wierszem okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I przeniosły widza do zamierzchłych czasów, gdy Polska stała się krajem chrześcijańskim.

Tekst: Renata Pająk

Zdjęcia: Kornelia Molenda, Patryk Połosa