You are currently viewing Mikołajkowy dzień w klasie 2 i 3a

Mikołajkowy dzień w klasie 2 i 3a

”Mikołajki mogą być jak z bajki…

Dla każdego!

Dla Tomka, dla Majki.

Dla Agnieszki, dla Piotrka, Łukasza…

Więc uwaga!

Dziś Mikołaj zaprasza”

                                     M.Terlikowska

 

Grudzień to miesiąc prezentów i radosnych niespodzianek,  a pierwszą okazją do obdarowywania bliskich są oczywiście mikołajki. Dzień 6 grudnia jest dla Świętego Mikołaja próbą generalną przed wigilijnym wieczorem, kiedy worek z prezentami pęka w szwach. W odróżnieniu od uroczystej Gwiazdki, mikołajkowe święto zwykle celebruje się znacznie skromniej, stawiając na symboliczne prezenty, które mają zaakcentować uczucia, jakie żywimy do bliskich nam osób.

Nie bez powodu jednak z mikołajek najbardziej cieszą się dzieci. Wszystkie na całym świecie wyczekują upominków, które przywiezie im starszy pan z brodą, albo jeden z jego baśniowych pomocników. I choć czasem różni je data i tajemniczy gość z prezentami, który nie zawsze ma postać poczciwego Świętego Mikołaja. Bez względu na zwyczaje i tradycje, mikołajki na całym świecie łączy jeden cel – szerzenie szczęścia i radości. Ta sama misja przyświecała pewnemu biskupowi z Miry, na cześć którego świętujemy mikołajki.

6 grudnia w naszej szkole uczniowie kl. 2 i kl. 3a przeniosły się w ,,bajkowy świat”. Wszyscy tego dnia wyglądali jak małe Mikołaje, ponieważ wszystkie dzieci ubrane były wyjątkowo-po prostu ,,mikołajkowo”. Od rana w klasie panowały gwar i radość. Dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przybycie niezwykłego gościa – Świętego Mikołaja. W tym czasie śpiewały znane piosenki, tańczyły, recytowały wiersze, oglądały prezentacje o Świętym Mikołaju, bawiły się w różne gry i quizy przygotowane przez wychowawców p. Bożenę Kiragę i p. Bernardę Wasiak. Kiedy zajęte były kolorowaniem portretu Świętego Mikołaja usłyszały,…dzwoneczki  – to oznaczało, że Mikołaj jest tuż, tuż.

To był naprawdę niezwykły gość, który obdarował prezentami wszystkie dzieci. Za otrzymane prezenty podziękowały Mikołajowi piosenką. Był to dzień pełen wrażeń, emocji i radości.

Tekst: Kiraga Bożena, Bernarda Wasiak