Mikołajkowe spotkania klas Va i VI w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach

Dnia 4  grudnia 2014 uczniowie klasy VA i VI wraz z wychowawczyniami p. Justyną Hyży i p. Renatą Pająk uczestniczyli w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach w przedstawieniu „Bazyliszek” w wykonaniu aktorów ze Studia  Małych Form Art.-Re z Krakowa.

„Bazyliszek” to pełen humoru spektakl teatralny oparty na znanej, warszawskiej legendzie. Wojtek, syn znanego płatnerza wbrew zakazowi ojca , idzie do kamienicy na Krzywym Kole i przepada bez wieści. Jego siostra postanawia go odszukać. Dzięki pomocy tajemniczego Alchemika poznaje sposób na pokonanie Bazyliszka. Legendarny stwór okazuje się przyjaznym i tęskniącym za zabawą i bliskością  potworem. Spektakl uczy odpowiedzialności za bliskich, przybliża dawne, często zapomniane zawody jak płatnerz, snycerz, bednarz, kołodziej, zdun. Było to przedstawienie interaktywne, uczniowie mogli dotknąć scenografii i rekwizytów, Bazyliszek i Jadwisia(siostra Wojtka) zaprosili  do wspólnej zabawy i tańca widzów z widowni.

Następnego dnia klasy VA i VI po raz kolejny odwiedziły Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach. Tym razem uczestniczyły w projekcji filmu „Czarownica” w reżyserii Roberta Stromberga, w którym główną rolę odgrywa Angelina Jolie.

Zdrada, której doświadczyła Diabolina, zmienia jej czyste serce w kamień. Żądna zemsty rzuca klątwę na Aurorę – nowo narodzoną córkę króla wrogiego królestwa.

Angelina Jolie – jako producentka Czarownicy – przekonuje, że nikt nie jest zły bez przyczyny i nie ma osób bezwarunkowo dobrych.Czarownica to lekcja tolerancji i przestroga przed nieposkromionym egoizmem.

Magiczny świat Diaboliny wolny jest od typowo ludzkich ambicji będących główną przyczyną większości tragedii.

Czarownica uderza tylko w świat dorosłych. Przyjaźń małoletniej Diaboliny z chłopcem jest początkowo tak samo czysta jak ich serca. Dopiero z wiekiem Stefan nauczył się podstępu i wykorzystywania słabości innych do własnych celów. To, co udało mu się osiągnąć dzięki zdradzie, jest  niewspółmierne do bólu, który po sobie zostawił. Bohaterowie filmu to w większości sympatyczne postacie włącznie z samą Diaboliną, która w gruncie rzeczy pozostaje dobrą osobą.