You are currently viewing “Łamacze szyfrów”.

“Łamacze szyfrów”.

Trzyosobowy zespół uczniów z klasy 7b, uczestników kółka matematycznego, wziął udział  w ogólnopolskiej grze kryptologicznej “Łamacze szyfrów”. Gra nawiązuje do historycznego Kursu Szyfrów, jaki odbył się w Poznaniu w 1929 roku.

Rywalizacja, presja czasu, wyzwanie i tajemnica – to cztery nieodłączne elementy pracy kryptologa. Gra to spotkanie z historycznymi metodami utajniania informacji, które były ABC każdego kryptologa. Musieli je również poznać przyszli Pogromcy Enigmy na początku Kursu Szyfrów, który uczynił ich kryptologami.

Basia, Weronika i Janek poznawali  w trakcie sześcioetapowych rozgrywek coraz trudniejsze szyfry i inne metody utajniania informacji oraz sposoby ich łamania. Zdobytą wiedzę wykorzystywali w praktyce mierząc się w rozwiązywaniu kryptologicznych zadań z innymi graczami z całej Polski. Otrzymany certyfikat potwierdza znakomite kwalifikacje naszych młodych kryptologów.  Całą drużyna twierdzi, że świetnie się bawiła i już planuje udział w przyszłorocznych zawodach.

Tekst: Urszula Wojciechowska.