You are currently viewing Hiszpańska przygoda!!!!

Hiszpańska przygoda!!!!

W dniach 11 – 18 listopada uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jedlni uczestniczyli w wyjeździe do Hiszpanii w ramach projektu “Edukacja przyszłości – trendy i zmiany” programu Erasmus +. Pobyt w całości sfinansowany był ze środków Unii Europejskiej. Uczestnicy wyjazdu otrzymali koszulki, kurtki, plecaki posiadające logo szkoły oraz logo europejskiej organizacji.

15-osobowa grupa młodzieży z kl. VII ab i VIII wyjechała wraz z opiekunami p. Dorotą Błazik i p. Łukaszem Wrochną do Sevilli. Głównym celem wyjazdu było wzmocnienie kompetencji kluczowych, w tym nauki języka angielskiego i podstaw języka hiszpańskiego, rozwijanie umiejętności informatycznych oraz nabycie nowych umiejętności niezbędnych do rozwoju osobistego i aktywnego obywatelstwa europejskiego. 

Szkołą, która przyjmowała naszych uczniów, było gimnazjum salezjańskie Colegio Buen Pastor w Sevilli.

Podczas wyjazdu młodzież uczęszczała na zajęcia edukacyjne oraz zwiedzała miasto. 

Sobota była pierwszym dniem naszej wspaniałej przygody. Autokarem pojechaliśmy na lotnisko Chopina w Warszawie. Dla uczniów lot samolotem był nie lada przeżyciem, gdyż większość z nich nie miała okazji odbywać takiej podróży. Wieczorem dotarliśmy do Hotelu Nervion w Sevilli. 

Następnego dnia mieliśmy czas na spacer po mieście. Zaczęliśmy go od Metropol Parasol – gigantycznej, drewnianej konstrukcji – największej na świecie, skąd z tarasów wysoko nad ziemią mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki na miasto oraz budynki Starej Dzielnicy Sevilli. Następnie udaliśmy się do Katedry Najświętszej Marii Panny. Sewilska Katedra to jeden z największych budynków sakralnych świata. 

Będąc w tym hiszpańskim mieście nie sposób nie wstąpić na Plaza de Espana, czyli Plac Hiszpański, niezwykle malownicze miejsce z piękną fontanną i wspaniałymi budowlami. Dzień zakończyliśmy spacerem wzdłuż rzeki Gwaldakiwir. 

W poniedziałek, trzeciego dnia wyjazdu, uczniowie uczestniczyli w lekcji języka hiszpańskiego. W programie zajęć była także gra miejska, która odbyła się na Placu Hiszpańskim. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, podczas zabawy mieli okazję wykazać się orientacją przestrzenną i komunikacją w języku angielskim. Wolny czas spędzali w towarzystwie hiszpańskich koleżanek i kolegów, zwiedzając atrakcje turystyczne. Był to bardzo intensywny dzień i obfitował w wiele przyjemnych wrażeń.

Podczas pobytu w hiszpańskiej szkole chcieliśmy przybliżyć tamtejszym uczniom nasze tradycje, potrawy, pokazać najpiękniejsze miejsca i system edukacji w Polsce. W tym celu przygotowaliśmy prezentacje multimedialne (oczywiście w języku angielskim), które zaprezentowaliśmy rówieśnikom z Sevilli. Nasi gospodarze także zapoznali nas z kulturą Hiszpanii, mogliśmy spróbować wyśmienitego churros. Po bardzo aktywnym dniu spacer po mieście był doskonałym relaksem.

W piątym dniu wycieczki opiekunowie przekazali inicjatywę uczniom, aby to oni zorganizowali czas. Młodzież opracowała plan, wybrała atrakcje turystyczne, wykazała się kreatywnością i umiejętnością współpracy. Tego dnia zwiedziliśmy Arenę Walk Byków (La Real Meanstranza) i Muzeum Sztuk Pięknych (Musea de Bellas Artes). Podczas podróży mogliśmy ujrzeć studio nagrań RTVE – hiszpańskiej usługi radiowo-telewizyjnej. Po południu zostaliśmy zaproszeni do szkoły hiszpańskiej na sztukę Williama Szekspira, w której poszczególne role odgrywali zawodowi aktorzy teatralni. 

Kolejny dzień spędziliśmy w towarzystwie rówieśników z Sevilli, zwiedzając Muzeum Sztuki i Zwyczajów Ludowych. 

Czas szybko płynął i nasz pobyt dobiegł końca. 

Po raz ostatni wspólnie spotkaliśmy się ze wszystkimi uczestnikami projektu, odbyło się oficjalne zakończenie i rozdanie certyfikatów uczestnictwa. 

Smutno było rozstawać się z hiszpańskimi rówieśnikami. Jednak byliśmy zadowoleni, że mimo różnych kultur i języków zrealizowaliśmy zadania projektowe. 

Tego dnia czekała nas miła niespodzianka. Nasi opiekunowie p. Dorota Błazik i p. Łukasz Wrochna zabrali nas na wycieczkę do Kadyksu, miasta położonego nad Oceanem Atlantyckim. Słoneczny, ciepły dzień sprzyjał kąpieli w oceanie. To były niezapomniane chwile. Zwiedzanie miasta i zakup pamiątek był zwieńczeniem wyjazdu. 

Wieczorem, po powrocie do miejsca zakwaterowania, z grupą chorwackich uczniów oglądaliśmy mecz piłki nożnej Polska – Czechy. 

Minął tydzień naszego pobytu w słonecznej Hiszpanii. Na zakończenie udaliśmy się na stadion piłkarski FC Sevilla, zwiedziliśmy muzeum klubu sportowego oraz ekskluzywną strefę stadionową. Późnym popołudniem udaliśmy się na lotnisko w Sewilli.

Lot do Warszawy upłynął bardzo szybko. Stęsknieni za najbliższymi, ale szczęśliwi i pełni wspaniałych wspomnień wróciliśmy do Polski. 

Wyjazd w ramach projektu Erasmus + pozwolił nam zdobyć nowe doświadczenia edukacyjne, kulturowe i językowe, dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i doznań. Piękne atrakcje turystyczne Sevilli na długo pozostaną w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że nawiązane znajomości przetrwają, a może przekształcą się w przyjaźnie.

Tekst: Opiekunowie i uczestnicy wyjazdu