You are currently viewing „Do stajenki, do stajenki, gdzie maleńki Jezus…”

„Do stajenki, do stajenki, gdzie maleńki Jezus…”

Boże Narodzenie to czas, na który wszyscy czekamy z radością. Łamiemy się opłatkiem, ubieramy choinkę, obdarowujemy się prezentami, śpiewamy kolędy oraz przygotowujemy jasełka.

Nazwa spektaklów wzięła się od staropolskiego słowa “jasło” oznaczającego żłób małego Jezusa. Jak mówi wiele źródeł, pierwsze przedstawienie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa stworzył święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku we Włoszech. Widowiska jasełek w Polsce po raz pierwszy miały miejsce na przełomie XIV i XV wieku. Wówczas przedstawiane one były z udziałem figur, które następnie zastąpiono marionetkami i kukiełkami. Z upływem czasu i wkroczeniem do Polski czasów średniowiecza, tradycję jasełek przedstawiano w formie teatralnej, z udziałem prawdziwych aktorów. Zazwyczaj jasełka oglądać możemy przed okresem Bożego Narodzenia jako wprowadzenie do obchodów świąt. Występy organizowane są w przedszkolach, szkołach, domach kultury i w teatrach.

W naszej szkole od wielu lat istnieje tradycja wystawiania jasełek. W tym roku odbyły się one 17 grudnia. Przygotowali je uczniowie klasy VA wraz z opiekunami p. Dorotą Błazik i Renatą Pająk. Nasi szkolni aktorzy kolejny raz przybliżyli nam historię Maryi, Józefa i małego Jezusa. Spotkaliśmy pasterzy i Mędrców ze Wschodu, z którymi mogliśmy pójść do stajenki i oddać pokłon nowonarodzonemu Zbawicielowi. Pojawił się także arcykapłan, pastuszek, anioł, gospodyni, chciwy i zawistny Herod i jego hetman oraz przebiegły diabeł. Uczniowie z tej klasy zaśpiewali również kilka kolęd i pastorałek, niektórzy nawet zagrali je na akordeonie, keyboardach. Pozostałe świąteczne utwory wykonali soliści i chór z klas IV-VIII pod kierunkiem p. Małgorzaty Wrony.

Niezbędnym elementem w jasełkach są stroje, doskonale oddające klimat wydarzeń z dnia narodzenia Jezusa, które wykonali Rodzice. Pani Katarzyna Nowak i dziewczynki z klasy VIII A przygotowały dekoracje.

Nad tym, by po latach, patrząc na stare fotografie i filmy, można było wspominać dzień 17 grudnia 2021 roku, czuwali Wiktoria Dusińska, Hanna Amerek, Zofia Stachurska, Przemysław Mróz pod kierunkiem p. Roberta Lubczyńskiego.  Operatorami dźwięku byli : Kacper Prygiel, Michał Wójcik, Przemysław Mróz

Mamy nadzieję, że możliwość oglądania występów, aktywnego uczestniczenia w ich organizacji to świetny sposób na obchody narodzenia Chrystusa i podtrzymywanie tradycji.

Jasełka zakończył Pastuszek, który przekazał wszystkim świąteczne życzenia:

„Niech Was mały Jezus łaską opromienia.

I niech da dni lepsze, dni pełne miłości.

I niech Boży pokój w Waszych domach gości.

Tekst: Renata Pająk