You are currently viewing Dla Niepodległej

Dla Niepodległej

W piątek, 9 listopada w naszej szkole świętowaliśmy 100. Rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody rozpoczęły się o godzinie 1000 mszą świętą w intencji Ojczyzny, na której obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, dziadkowie, rodzice, nauczyciele i oczywiście uczniowie.

            Po uroczystej Liturgii wszyscy udali się do szkoły. Zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, o godzinie 1111 odśpiewaliśmy hymn państwowy. Następnie uczniowie zaprezentowali przedstawienie zatytułowane „Pisk Białego Orła”. Aktorzy przypomnieli trudną drogę Polski do Niepodległości. Szczególną uwagę widzów przykuł taniec z flagami uczniów klasy piątej nagrodzony owacjami na stojąco

Gra aktorów, śpiew solistów i taniec bardzo zainteresowały widzów. W skupieniu oglądali spektakl.

            W drugiej części akademii zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Śpiew poprowadzili p. Małgorzata Wrona oraz p. Paweł Mróz, tata naszych uczniów, przygrywając na akordeonie. Zaśpiewaliśmy pieśni takie jak: „Legiony”, „My, pierwsza brygada”, „Białe róże”, „Zakazane piosenki”, „Piechota”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Rota”.

Tak jak słodka jest niepodległość i możliwość życia w wolnym kraju, tak słodkie były biało-czerwone desery i ciasta, które przygotowali rodzice dla uczniów i zaproszonych gości. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uroczystości.

            W niedzielę, 11 listopada uczniowie wzięli udział w parafialnych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości. Na mszy świętej o godzinie 1200 obecny był poczet sztandarowy, a później na miejscowym cmentarzu, na grobie junaków złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze. Przed kościołem dziewczęta ze Szkolnego Koła Wolontariatu rozdawały piękne kotyliony, które własnoręcznie wykonały.

            Wszystkie wykonane działania miały na celu godne upamiętnienie 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz wzbogacenie w patriotyczne wartości dzieci i młodzież.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie praca i zaangażowanie nauczycieli: Małgorzaty Brodowskiej, Roberta Lubczyńskiego, Renaty Pająk, Justyny Mich, Małgorzaty Wrony, Katarzyny Nowak i Anety Wojdat. To dzięki nim udało się nam tak pięknie uczcić jubileusz odzyskania Niepodległości za co w imieniu własnym i całej społeczności szkolnej chciałby gorąco podziękować dyrektor PSP w Jedlni.