You are currently viewing #CodeWeek_2020.

#CodeWeek_2020.

W dniach 10 – 25.10.2020 r. na terenie całej Europy odbywała się akcja CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Była ona skierowana do wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub chcą z nim rozpocząć swoją przygodę.

Programowanie, kodowanie, szyfrowanie to nie tylko domena informatyki czy przedmiotów ścisłych, ponieważ treści związane z powyższymi zagadnieniami możemy swobodnie realizować również na innych przedmiotach. Podstawą kodowania jest przecież logiczne myślenie, selekcjonowanie i porządkowanie informacji, przekładanie języka na inne systemy znaków. Mimo że słowo „program” kojarzy się z komputerem, to samo programowanie ma początek dużo wcześniej, przed uruchomieniem komputera.

Nasza szkoła włączyła się do akcji CodeWeek poprzez organizację lekcji, w czasie których uczniowie mieli możliwość spróbować swoich sił w kodowaniu. I tak np. przedszkolaki oswajały się z językiem programowania poprzez zabawy, w czasie których planowały, współpracowały, analizowały i samodzielnie tworzyły różne kody.

Starsi uczniowie, na języku polskim czy matematyce,  poznawali np. kod Polibiusza, kody harcerskie, matematyczne, alfabet Morse’a i inne.

Żeby rozwiązać różnego typu zagadki,  należało zrozumieć klucz, a potem zwykle na podstawie tego klucza starannie rozszyfrowywać wiadomość znak po znaku. Okazało się, że szyfrowanie jest doskonałym sposobem, żeby rozwijać cierpliwość, uważność i dociekliwość.

Tekst: Monika Błędowska