You are currently viewing By dzieci znały tradycje i zwyczaje wielkanocne

By dzieci znały tradycje i zwyczaje wielkanocne

tradycje wielkanocne  1  W środę 20 marca dzieci z grupy OA i klasy II zaprosiły do szkoły swoich rodziców na spotkanie i śniadanie wielkanocne.

Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy w stroje ludowe, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone  wcześniej wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy.

Przybliżyli  publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Była okazja dowiedzieć się że:
– Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta.
– Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały wchodząc do chat i prosiły o datki.
– Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki,  wydrapywanki lub oklejanki.

– W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.

Piękny występ dzieci był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym, w wykonaniu p. Jana Czachora. Jak stary obyczaj  każe, dyngusiarze pokropili także dziewczęta wodą.

Przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych “Jak to niegdyś bywało” przegotowały dzieci  pod kierunkiem pani Bernardy Wasiak i pani Bożeny Kiragi

Po części artystycznej wystapił zespół ludowy ,,Królewskie Źródła”. Dzieci w podziękowaniu za przybycie podarowały gościom własnoręcznie wykonane pisanki, a rodzicom świąteczne życzenia na ozdobnych pisankach. Na zakończenie  goście i rodzice zostali zaproszeni na śniadanie wielkanocne.

Dzieci w tym czasie uczestniczyły w lekcji muzealnej, którą poprowadziła p. Anna Ziółek – pracownik Muzeum Wsi Radomskiej. Posłuchały opowieści o zwyczajach i tradycjach naszego regionu oraz wykonały świąteczne palemki.Tadycje wielkanocne są świadectwem naszej przynależności kulturowej, świadczą o naszym bogactwie pokoleniowym, a przede wszystkim są niepowtarzalne w swej różnorodności barw, smaków i zwyczajów. To od nas – dorosłych- zależy czy przetrwają, i na ile, w pamięci  najmłodszego pokolenia pozostaną.

Więcej zdjęć w galerii – klik .

tradycje wielkanocne  2tradycje wielkanocne  3tradycje wielkanocne  4tradycje wielkanocne  6tradycje wielkanocne  8tradycje wielkanocne  21