You are currently viewing BohaterON

BohaterON

BohaterON włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Organizatorem akcji wysyłania kartek online do Powstańców Warszawskich w ramach kampanii jest Fundacja SENSORIA, której działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

W naszej szkole już po raz kolejny ruszyła akcja BohaterOn – wyślij kartkę dla Powstańca. Do akcji dzielnie włączyły się przedszkolaki z grupy ,,Pszczółki”. Dzieci poznały historię Włodka, który jako dziecko uczestniczył w Powstaniu Warszawskim i historię jego siostry harcerki. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonały kartki dla naszych Bohaterów.

Dzięki kampanii mamy możliwość promować postawy patriotyczne u  najmłodszych uczniów.

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z  najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogowi. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w  podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z  bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w  symboliczny sposób.

Tekst: Aneta Wojdat