You are currently viewing „Bo wiersze wolno pisać rzadko i niechętnie”

„Bo wiersze wolno pisać rzadko i niechętnie”

„Bo wiersze wolno pisać rzadko i niechętnie,
pod nieznośnym przymusem i tylko z nadzieją,
że dobre, nie złe duchy, mają w nas instrument.”

Czesław Miłosz „Ars poetica?”

DSC 0471 1280x720„Onoma” to almanach, w którym ukazały się wiersze naszych uczniów: Aleksandry Siczek i Jakuba Grzywacza.
Na początku roku szkolnego w klasie VI na języku polskim został ogłoszony konkurs pt.: „ Poetyckie kolaże”. Zadaniem uczniów było napisanie wiersza na dowolny temat i zapisanie go za pomocą liter wyciętych z gazet. Praca ta miała na celu pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej uczniów w dziedzinie poezji, a także szerzenie wśród dzieci i młodzieży kultury literackiej.
Konkurs wzbudził zainteresowanie uczniów i po kilkunastu dniach zaczęły wpływać prace. W tematyce wierszy przewijała się wrażliwość na otaczający świat, znaczenie przyjaźni, miłości. A więc wszystko to, co piękne. Pojawiły się też wiersze z kategorii „łatwe, lekkie i przyjemne”.
Uczniowie pokazali, że drzemią w nich talenty poetyckie.
Szczególną uwagę zwróciły dwa teksty: „Przemyślenia” Oli Siczek i „Marzenia” Kuby Grzywacza. Wiersze te spodobały się panu Adrianowi Szaremu, radomskiemu poecie, który zaproponował opublikowanie ich w almanachu – zbiorze wierszy uczestników warsztatów literackich prowadzonych przez niego w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Pan Adrian Szary zaprosił też Olę i Jakuba do udziału w warsztatach literackich.
Wszystkim biorącym udział w konkursie gratulujemy wrażliwości i mądrości w widzeniu otaczającego świata, a Oli i Kubie życzymy powodzenia w dalszych poetyckich zmaganiach.

Tekst: Monika Błędowska