You are currently viewing Akcja „BohaterOn – włącz historię”

Akcja „BohaterOn – włącz historię”

W ramach kampanii ,,BohaterOn – włącz historię” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Kartka dla powstańca”.

Celem akcji było uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, do których trafią kartki z życzeniami. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.

W ramach lekcji i zajęć świetlicowych najpierw przypomnieliśmy sobie wydarzenia związane z rokiem 1944. Następnie prześledziliśmy sylwetki Powstańców na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego i wybraliśmy osoby, do których zaadresowaliśmy kartki. Zadaniem uczniów było zainspirować się Bohaterem, poznać jego historię i napisać do/dla niego kilka słów.

Dzięki zaangażowaniu wielu uczniów udało się nam sprawić radość Adresatom korespondencji. W ramach kampanii powstały piękne, wzruszające teksty. Niektóre z kart były własnoręcznie wykonane. Wiele z nich było ozdobionych symbolami narodowymi i znakami Polski Walczącej.

Koordynatorami akcji byli: p. Aneta Wojdat i p. Robert Lubczyński.