You are currently viewing Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych 2023.

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych 2023.

Wkrótce rozpoczną się ferie zimowe – dla naszych uczniów w terminie od 13-26 lutego 2023 r. Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżali na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności i odpoczynku.

  • Bezpieczne zabawy i aktywności na świeżym powietrzu

Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników.

Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.

  • Kontrola środków transportu

O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.

Na stronie Bezpieczny autobus rodzice mogą sprawdzić m.in., czy pojazd, którym dzieci pojadą na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

  • Zaplanowane indywidualne wyjazdy

Rodzice, którzy udają się z dziećmi na wypoczynek własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Warto pamiętać, że podstawą bezpiecznej podróży jest bezpieczna prędkość. Ważna jest również odpowiednia kondycja psychofizyczna kierowcy.

„Poradnik bezpiecznego wypoczynku”

Zachęcamy do zapoznania się z Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku. Publikacja MEiN prezentuje aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.

Informacje zawarte w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Bezpieczne ferie zimowe to przede wszystkim trzymanie się zasady, by mierzyć siły na zamiary. Jeśli więc Ty lub Twoje dziecko jesteście początkującymi narciarzami, to wybierajcie dostosowane do umiejętności stoki. To samo tyczy się innych aktywności zimowych, takich jak sanki, łyżwy czy snowboard. Nieszczęśliwy wypadek w czasie jazdy na nartach może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym narciarzom – sprawdź, jak zachować się, jeśli dojdzie do takiego zdarzenia.

Trzymanie się paru priorytetowych zasad w czasie uprawiania sportów zimowych może jednak w znaczącym stopniu uchronić nas i nasze dzieci przed potencjalnym niebezpieczeństwem. W tabeli przedstawiamy najważniejsze zasady, których należy przestrzegać w czasie ferii:

Zasady bezpieczeństwa
dla dziecka
Zasady bezpieczeństwa dla opiekuna

Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne.

Skontroluj, czy organizator wyjazdu ma niezbędne zezwolenie i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą przewożone dzieci, jest bezpieczny.

Nie zjeżdżaj na sankach
w pobliżu dróg lub zbiorników wodnych.

Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów
i zadbaj o to, by jego bagaż był kompletny.

Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu
i nie popychaj ich na ślizgawkach.

Zadbaj, by dziecko zawsze miało przy sobie kartkę
z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerem telefonu do rodziców i opiekunów oraz, w razie potrzeby, listą przyjmowanych leków.

Korzystaj jedynie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.

Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy. Sprawdź, czy zna numery alarmowe i czy wie, jak zachować się
w sytuacji zagrożenia.

Zadbaj o swoją widoczność na drodze – po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblaski.

Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu dla dziecka.

Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew.

Sam stosuj się do zasad, które przekazujesz swojemu dziecku, dając mu dobry przykład.

 

Baza wypoczynku

Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi publiczną bazę danych o wypoczynku. Dzięki niej rodzice i opiekunowie w łatwy i szybki sposób mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Baza daje gwarancję, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.

Na stronie internetowej www.wypoczynek.mein.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Informację o jakichkolwiek nieprawidłowościach organizacyjnych można zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy inspektor sanitarny, policja). Więcej informacji na temat wypoczynku można znaleźć na stronie MEiN w zakładce Wypoczynek.

Polecane serwisy

Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych:

Wypoczynek za granicą

Podczas planowania wyjazdów zagranicznych konieczne jest bieżące śledzenie informacji zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, szczególnie w zakładce Informacje dla podróżujących.

Wszystkie osoby, które planują wyjazd zagraniczny, zachęcamy do pobrania aplikacji Polak za granicą. To sprawdzone źródło informacji w podróży, w którym można znaleźć m.in. kontakty do polskich placówek zagranicznych.