W środę 20 marca dzieci z grupy OA i klasy II zaprosiły do szkoły swoich rodziców na spotkanie i śniadanie wielkanocne.
Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy w stroje ludowe, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone wcześniej wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy.
Przybliżyli publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Była okazja dowiedzieć się że:
– Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta.
– Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały wchodząc do chat i prosiły o datki.
– Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki.
– W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.
Piękny występ dzieci był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym, w wykonaniu p. Jana Czachora. Jak stary obyczaj każe, dyngusiarze pokropili także dziewczęta wodą.
Przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych “Jak to niegdyś bywało” przegotowały dzieci pod kierunkiem pani Bernardy Wasiak i pani Bożeny Kiragi
Po części artystycznej wystapił zespół ludowy ,,Królewskie Źródła”. Dzieci w podziękowaniu za przybycie podarowały gościom własnoręcznie wykonane pisanki, a rodzicom świąteczne życzenia na ozdobnych pisankach. Na zakończenie goście i rodzice zostali zaproszeni na śniadanie wielkanocne.
Dzieci w tym czasie uczestniczyły w lekcji muzealnej, którą poprowadziła p. Anna Ziółek – pracownik Muzeum Wsi Radomskiej. Posłuchały opowieści o zwyczajach i tradycjach naszego regionu oraz wykonały świąteczne palemki.Tadycje wielkanocne są świadectwem naszej przynależności kulturowej, świadczą o naszym bogactwie pokoleniowym, a przede wszystkim są niepowtarzalne w swej różnorodności barw, smaków i zwyczajów. To od nas – dorosłych- zależy czy przetrwają, i na ile, w pamięci najmłodszego pokolenia pozostaną.
Więcej zdjęć w galerii – klik .