9 stycznia w kl. V gościliśmy na lekcji przyrody górnika III stopnia, p. Tadeusza Bodzaka, który pracował w kopalniach w Polsce, Anglii i Czechach.
Warto zaznaczyć, że spotkanie to odbyło się z inicjatywy uczennicy tej klasy, Ilonki Maciejewskiej. Właśnie omówiliśmy Wyżynę Śląską, kiedy Ilonka wpadła na pomysł, aby zaprosić na kolejną lekcję swojego wujka – górnika. Pomysł bardzo się wszystkim spodobał.
Pan przybył w galowym górniczym stroju. Opowiedział uczniom o powstaniu i ułożeniu pokładów węgla, o sposobach wydobywania go oraz o ciężkich warunkach pracy i niebezpieczeństwach zagrażających górnikom w kopalni. Uczniowie usłyszeli też o szkodach górniczych typu: zapadliska, hałdy. Poznali ciekawe sposoby zagospodarowywania ich i przywracania tym terenom przyrodniczych walorów.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również eksponaty przyniesione przez p. Bodzaka, np. skamieniałość drzewa, czy kawałki węgla z odciskami roślin.
Jakie ciekawostki zapamiętali uczniowie? Dla przykładu:.
– najgłębsza kopalnia w Polsce ma 1250 m;
– jedne z najgłębszych na świecie to kopalnie złota w Afryce Południowej;
– maszyny do wydobywania węgla to kombajny;
– patronką górników jest Barbara;
– windy, którymi zjeżdżają górnicy do kopalni, nie mogą jechać szybciej niż
11 m/sek.;
– temperatura w głąb Ziemi zwiększa się o 1о C co 50 metrów.
W związku z powyższym Pan dał uczniom zadanie: Kto szybko policzy, w jakiej temperaturze muszą pracować górnicy na głębokości 1250 m, zakładając, że na powierzchni jest 8о C? Oj, zrobiło się „gorąco”…
Uczniowie mieli też do Pana mnóstwo pytań. Ich konkretność mile go zaskoczyła. Oto niektóre z nich: Za co można dostać medal? Jakie są stopnie w górnictwie? Ile czasu zjeżdża się windą na dół? Jakie najcenniejsze wykopalisko Pan wykopał? Czy jest dużo niezagospodarowanych hałd? Czy w Polsce wydobywa się złoto? Czy znalazł się Pan kiedyś w niebezpiecznej sytuacji pod ziemią? …
Dzwonek, niestety, przypomniał nam, że czas podziękować i pożegnać się z naszym interesującym gościem. A oto kilka zdjęć z tego spotkania.
Tekst: Agnieszka Walas, zdjęcia: Zuzanna Wójcik.