Dzień Zespołu Downa inaczej zwany Dniem Kolorowej Skarpetki jest obchodzony 21 marca. Data obchodów nie jest przypadkowa. Przypada ona na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie przy 21. parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci chromosom lub jego fragment, który powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Osoby z zespołem Downa charakteryzują się odmiennym wyglądem i upośledzeniem umysłowym. Oprócz ułomności widocznych gołym okiem, osoby te często cierpią na wady serca, które są główną przyczyną ich krótkiego życia – średnia długość życia osób cierpiących na tę chorobę wynosi 49 lat. Wady serca to nie jedyna przypadłość, dotykająca osoby z zespołem Downa. U wszystkich chorych występuje spadek odporności, a do częstych wad należą: zaburzenia słuchu, zaćma i inne choroby wzroku, zaburzenia pracy tarczycy, białaczka, napady padaczki i wiele innych.
Zespołu Downa nie da się wyleczyć. Chorzy nigdy nie będą całkowicie samodzielni ze względu na ich wady intelektualne. Do życia potrzebna jest im rodzina lub dobrzy ludzie, którzy się nimi zaopiekują.
Popularnym zwyczajem w Dzień Dodatkowego Chromosomu jest zakładanie skarpetek nie do pary. Jest to nawiązanie do niepasującego chromosomu. W ten dzień na znak solidarności z osobami chorymi zakładamy niepasujące do siebie skarpetki lub ubrania wyjątkowo kolorowe. Wolontariusze z S K M W i uczniowie klasy VIb włączyli się w akcję i tego dnia założyli dwie inne skarpetki.
Pamiętajmy, by nie szydzić i nie drwić z osób chorych na zespół Downa Pomagajmy im i ich rodzinom, oni potrzebują bliskości, miłości i zainteresowania. Dzieci „genetyczne” nie muszą być izolowane, a rodziny osamotnione. Mimo wad intelektualnych ciągle posiadają uczucia, pragną być akceptowane.
Tekst: Barbara Kowalczyk VIIb