Festiwal Projektów EdukacyjnychW piątek, 23 marca uczniowie klas drugich prezentowali swoje projekty. Od roku szkolnego 2011/2012 gimnazjaliści mają obowiązek zrealizować chociaż jeden projekt i przedstawić efekty swoich działań.
W tym roku było 11 grup projektowych, które rozwiązywały problemy z następujących tematów:
1. Ile „chemii” zjadamy codziennie?
2. W garnku i przy stole, czyli co i w jaki sposób dawniej jadano.
3. Jak brak ruchu wpływa na organizm?
4. W jaki sposób zmieniła się szkoła w ostatnich 50 latach?
5. Czy potrafisz ratować życie zanim przyjedzie pogotowie?
6. Czas wolny dawniej i dziś.
7. Zwyczaje ludowe naszego regionu.
8. Niemiecka kuchnia, czyli co jedzą i piją Niemcy.
9. Jeden dzień z życia PRL-u.
10. Przegląd krajów anglojęzycznych.
11. Ciekawe zjawiska-pioruny.
Niektóre zespoły przygotowały bardzo ciekawe projekty. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła prezentacja : Ile „chemii” zjadamy codziennie?, którą przygotowały: Magdalena Kiraga, Julia Sot, Natalia Stępień, Karolina Rusek i Maja Przerwa, pracowały one pod kierunkiem pani Doroty Błazik.
Dziewczęta przeprowadziły wiele ciekawych doświadczeń, którymi zainteresowały zgromadzoną na sali młodzież.
Drugi projekt przygotowany z wielkim zaangażowaniem grupy to: W garnku i przy stole, czyli co i w jaki sposób jadano. Pracami dziewcząt: Nikoli Sztyber, Karoliny Filii, Barbary Filii i Julity Przepiórzyńskiej kierował p. Robert Lubczyński. Uczennice ubrane w średniowieczne stroje zabrały nas w odległe czasy, pokazały różne naczynia oraz przeprowadziły konkurs wyrabiania mąki i wiedzy teoretycznej. Zwycięzcy otrzymali słodki prezent: podpłomyk z miodem.
Projekt Zuzanny Wasiak, Natalii Sito, Karoliny Kowalskiej, Aleksandry Siczek, Katarzyny Maślanki przeniósł nas w czasy PRL-u. Dziewczyny nakręciły filmik, w którym grały główne role. Gratulujemy pomysłu. Nauczycielem-opiekunem był p. R. Lubczyński.
Jeszcze jedna prezentacja zasłużyła na wyróżnienie. Uczennice: Amelia Cheromińska, Kamila Hyży, Emilia Baran, Zosia Bil i Zuzia Siczek sprawdziły, jak rówieśnicy spędzali czas wolny dawniej, a jak spędzają dziś. Można było pograć w klasy czy „szczura”. Dziewczyny opowiedziały o sobie i swoich pasjach. Wspaniale, że każda z nich ma hobby, któremu się oddaje w wolnym czasie. Można było posłuchać wywiadów z nauczycielami i ich wspomnień z dzieciństwa. Grupą opiekowała się p. Renata Pająk.
To już ostatni rocznik gimnazjalistów, którzy realizowali projekty edukacyjne. Oczywiście, metodą projektu jeszcze wiele razy będą pracować na różnych lekcjach.