You are currently viewing Spotkanie z konserwator zabytków, panią Iwoną Kotalą-Skibą

Spotkanie z konserwator zabytków, panią Iwoną Kotalą-Skibą

   W dniu 11 marca 2023 roku odbyło się spotkanie z konserwator zabytków, Panią Iwoną Kotalą-Skibą. Tematem warsztatów była 450. rocznicą uchwalenia Aktu Konfederacji Warszawskiej z 1573 r.

   Akt konfederacji generalnej warszawskiej podpisano 28 stycznia 1573 roku. Było to wydarzenie bezprecedensowe, nazywane dziś początkiem końca prześladowań religijnych.

  W 2023 roku mija 450. rocznica uchwalenia konfederacji warszawskiej, pierwszego na świecie dokumentu gwarantującego równość religijną i etniczną obywateli, oraz 20. rocznica wpisania tego dokumentu na światową listę programu UNESCO Pamięć Świata.

   Na zlecenie Muzeum Historii Polski w Warszawie Pani konserwator, Iwona Kotala- Skiba przygotowała kopię tego dokumentu. W trakcie warsztatów uczniowie mogli poznać proces tworzenia dokumentu wykonanego na ówczesnym materiale pisarskim – pergaminie. Poznali historię i proces tworzenia pieczęci woskowych zawartych w dokumencie konfederacji. Mogli spróbować swoich sił w pisaniu gęsim piórem oraz przewlekaniu jedwabnych sznurów przez pieczęci.

  Pani konserwator opowiedziała o procesie skanowania oryginału dokumentu konfederacji oraz pracy jaką należało wykonać w celu upodobnienia kopii do oryginału. Sam proces odtworzenia dokumentu zajął 2 lata. Był bardzo wymagający i czasochłonny.

  Pani Iwona wykonuje niezwykle ważną, w procesie zachowania dokumentów historycznych, pracę. Spotkanie to było ciekawą lekcją historii oraz podróżą w czasie. Dziękujemy za podzielenie się z nami swoją wiedzą i możliwość poznania warsztatu pracy konserwatora zabytków.

Tekst i zdjęcia: RL