Kolejny dzień Tygodnia Kultury Ludowej obfitował w emocje, smaki i dźwięki, które na długo zapadną nam w pamięć! Było pysznie, kreatywnie i bardzo folkowo.
Kulinaria z tradycją – warsztaty z „Jedlniankami”
Uczniowie klasy 2 mieli nie lada frajdę, biorąc udział w warsztatach kulinarnych z Kołem Gospodyń Wiejskich „Jedlnianki”. Pod okiem doświadczonych pań dzieci zamieniły się w małych kucharzy i z zapałem lepiły kopytka, które później podano z masełkiem – palce lizać! Na stołach królowały też kolorowe kanapki: z twarożkiem, rukolą, pomidorkami, rzodkiewką i szczypiorkiem, a dla łasuchów – słodkie wersje z dżemem. Panie z „Jedlnianek” zadbały też o prawdziwą ucztę dla podniebienia, serwując rogaliki, rurki z kremem, ciasteczka i kolorowe deserki. Na finał uczniowie, ubrani w piękne ludowe stroje, przy dźwiękach skocznej muzyki ludowej, częstowali swoimi przysmakami kolegów i koleżanki z klas 1–3. Radość i wspólna zabawa – bezcenne!
Spotkanie z „Młynareczkami” – przedszkolaki w akcji
Tego samego dnia nasze przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach z Kołem Gospodyń Wiejskich „Młynareczki”. Nazwa koła to ukłon w stronę tradycji młyna wodnego, który kiedyś był sercem lokalnej społeczności. „Młynareczki” słyną z wyśmienitych pierogów, ale dla dzieci przygotowały coś równie wyjątkowego! Maluchy z wypiekami na twarzy słuchały opowieści o pracy gospodyń, ich pasji do tradycji i codziennych obowiązkach. A potem? Czas na działanie! Dzieci z entuzjazmem pomagały w przygotowaniu kolorowych galaretek i chrupiącego popcornu, który znikał w mgnieniu oka. Na deser odbył się konkurs wiedzy, w którym przedszkolaki błysnęły pamięcią i zaangażowaniem, odpowiadając na pytania o tradycje i działalność Koła.
Brawo dla nich i wielkie podziękowania dla „Młynareczek” za ten ciepły, pełen radości dzień!
Muzyka prosto z serca – warsztaty ze Zdzisławem Kwapińskim
Nie mogło zabraknąć nuty folkloru! Warsztaty muzyczne poprowadził Zdzisław Kwapiński, radomski artysta, którego muzyczna dusza rozbrzmiewa w dźwiękach skrzypiec, saksofonu i akordeonu. Pochodzący z okolic Lipska nad Wisłą, Pan Zdzisław to prawdziwy samouk, który swoje umiejętności szlifował na weselach i potańcówkach. Jego pasja i energia porwały wszystkich uczestników, wprowadzając nas w świat ludowych melodii i opowieści o muzyce, która łączy pokolenia.
To był dzień pełen wrażeń, smaków i dźwięków, który pokazał, jak piękna i żywa jest nasza lokalna kultura. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był tak wyjątkowy! Czekamy na kolejne folkowe przygody!
Tekst: Katarzyna Pawłowska, Aneta Wojdat, Robert Lubczyński.
Zdjęcia: Maja Pytlarczyk, Aleksandra Wróbel, Jakub Mróz.
