You are currently viewing ,,Odkrywając Sevillę: Przygoda z Erasmusem+”

,,Odkrywając Sevillę: Przygoda z Erasmusem+”

W dzisiejszym globalnym społeczeństwie możliwość podróżowania i zdobywania nowych doświadczeń edukacyjnych stała się kluczowym elementem rozwoju osobistego i zawodowego. Jednym z takich niezwykłych doświadczeń jest udział w programie Erasmus+, który pozwala na szkolenia za granicą.

W dniach od 13 do 20 stycznia 2024 roku grupa nauczycieli w składzie: Katarzyna Nowak, Aneta Wojdat, Agnieszka Wróbel, Grzegorz Amanowicz i Robert Lubczyński wzięła udział  w kursie  kodowania w języku Python, zorganizowanym w ramach programu Erasmus+, który odbywał się w malowniczej Sevilli w Hiszpanii. Celem kursu było poszerzenie umiejętności programistycznych oraz zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu programowania robotów.

Po przylocie do Sevilli, perły Andaluzji, zostaliśmy ciepło przywitani przez koordynatorów projektu Erasmus+ i rozlokowani w miejscach noclegowych.

Przez pięć dni mieliśmy okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu programowania i kodowania, dzięki profesjonalnemu szkoleniu.

Pierwszego dnia kursu zostaliśmy poddani unikalnemu doświadczeniu, wcielając się w rolę “robotów”, których zadaniem było precyzyjne wykonywanie zadań zgodnie z poleceniami. Ta symulacja miała na celu zaznajomienie nas z podstawowymi koncepcjami programowania oraz budowanie zdolności do precyzyjnej implementacji instrukcji.

Drugiego dnia przeszliśmy do bardziej zaawansowanych technik, rozpoczynając  od kodowania blokowego w środowisku Scratch. To narzędzie pozwoliło nam na wizualne tworzenie algorytmów, co znacznie ułatwiło zrozumienie struktury kodu.

Kolejnym etapem było przeniesienie się do świata języka Python, gdzie mieliśmy okazję praktykować programowanie robotów. Zastosowanie Pythona w kontekście programowania fizycznych urządzeń dostarczyło nam realistycznego doświadczenia i umożliwiło przeniesienie teoretycznej wiedzy na grunt praktyki.

W trakcie następnych dni kursu byliśmy systematycznie wprowadzani w bardziej zaawansowane zagadnienia związane z Pythonem oraz programowaniem robotów. Ćwiczenia praktyczne obejmowały projektowanie algorytmów, rozwiązywanie problemów oraz efektywną implementację rozwiązań.

Podczas przerw od zajęć mieliśmy okazję zwiedzić urokliwe zakątki i najważniejsze zabytki Sevilli, co pozwoliło nam nie tylko na relaks, ale i na pogłębienie relacji w zespole. W wąskich uliczkach miasta panowała atmosfera inspiracji i wymiany doświadczeń.

Podsumowując, nasza  przygoda z Erasmusem+  w Sevilli dostarczyła nam niezapomnianych chwil, wypełnionych urodą historycznych miejsc, bogactwem kultury i aromatem andaluzyjskich specjałów. Łączyliśmy naukę z przyjemnością, odkrywając zarówno tajniki języka Python, jak i piękno kultury hiszpańskiej.  W każdym zakątku  miasta, w którym się znaleźliśmy, poznawaliśmy historię i tradycję tego niezwykłego miejsca, które z pewnością na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Tekst: Katarzyna Nowak, Aneta Wojdat, Agnieszka Wróbel, Grzegorz Amanowicz, Robert Lubczyński.

Zdjęcia: Aneta Wojdat