You are currently viewing „Kosmiczna wycieczka”.

„Kosmiczna wycieczka”.

Dnia 26 kwietnia 2024 roku klasy 3 i 4 wraz z paniami: p. Iwoną Droździkowską , Justyną Grosiak, Renatą Pająk udały się do Kosmoparku do Kielc.

Sama wizyta składała się z trzech części.

 Pierwsza to  spotkanie z p. przewodnik, która przez kilkanaście minut opowiadała o historii lotów w kosmos i dokonaniach różnych narodowości, w tym również Polaków, w tej dziedzinie.

Druga część to samodzielne zwiedzanie interaktywnej wystawy kosmosu. Podczas zwiedzania  można się było poczuć  jak astronauci, eksplorować inne planety, doświadczyć nieważkości  i grawitacji na Jowiszu, a nawet przenieść się do wirtualnej rzeczywistości.

Jedni odbywali wycieczkę po stacji kosmicznej i w kosmicznym laboratorium, inni zwiedzali salę plazmową  i testowali kosmiczne symulatory. Ciekawym zajęciem było również porównywanie swojej wagi na wybranych planetach (Ziemia,   Mars, Jowisz) i wysyłanie głosu na inną planetę, ręczne sterowanie łazikiem księżycowym, naprawa w kosmosie, spacer po Jowiszu w specjalnych butach, oglądanie  Ziemi w iluminatorze, wycieczka po stacji galaktycznej,  zajęcia w szkole lotników i szkolenie lotnicze bezpośrednio na wystawie i ukończenie „martwej pętli”. Bardziej odważni sprawdzali siebie na żyroskopie. Niektórzy do tej atrakcji  podchodzili nawet kilka razy. Nad całością czuwali animatorzy.

Trzecia część naszej wizyty w Kosmoparku to udział w kosmicznych warsztatach, w czasie których uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Jedni tworzyli własny mini-wszechświat zamknięty w małym szklanym opakowaniu, inni, mieszając różne składniki ,tworzyli kosmiczny slime, a ostatnia grupa pracowała z długopisem 3D wykonując obiekty związane z kosmosem.

Uczestnicy  wyjazdu w czasie 2,5 godzinnego pobytu zdobywali nową wiedzę przydatną w realizacji programów i odkrywali kosmiczne tajemnice.

Po wyjeździe z Kosmoparku udaliśmy się do „Kadzielni”, gdzie odbyliśmy krótki spacer i wróciliśmy do szkoły.

            Wycieczka wzbogaciła naszą wiedzę. Miło spędziliśmy czas. Pobyt w Kosmoparku  stał się  źródłem marzeń o rzeczywistych wyprawach poza galaktykę.

Dobrze było w komosie (chociaż wirtualnie), ale na Ziemi najlepiej, bo tu jest nasz dom.

Tekst: Renata Pająk.