You are currently viewing „Dzień Patrona”

„Dzień Patrona”

01 kwietnia 2022 r. był wyjątkowym dniem w naszej szkole,  świętowaliśmy bowiem Dzień Patrona – Władysława Jagiełły.

Z kart historii dowiadujemy się, że naszej szkole zostało nadane imię ok. 1926 roku.

Od tej pory minęły już 96 lat.

W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie każdej klasy, pod czujnym okiem wychowawców, realizowali konkretne zadania, których efekty zaprezentowali podczas uroczystej akademii. Mieliśmy okazję nie tylko przypomnieć postać Władysława Jagiełły, ale również obcować z obyczajami średniowiecznymi, tańcem, muzyką, strojami.

Uczniowie klasy IVa przedstawili średniowieczny strój i uzbrojenie rycerza.

Dzięki uczniom z klasy IVb mogliśmy przenieść się na jeden dzień do zimowego dworku króla i spróbować swoich sił w sztuce pięknego pisania, czyli kaligrafii.

W wykonaniu uczniów klasy Va podziwialiśmy średniowieczny taniec integracyjny “Praczki” i mogliśmy spróbować słodkich wypieków przygotowanych wg dawnych receptur.

Pieśń “Bogurodzica” wybrzmiała dzięki uczniom klasy Vb, którzy stworzyli również komiks o tematyce związanej z czasami Władysława Jagiełły.

Sporo emocji dostarczyli uczniowie klasy VI, którzy zaprezentowali scenki dotyczące obyczajów rycerskich i wiersz o Jagielle.

Postać króla przybliżyli nam uczniowie klasy VIIa w stworzonej przez siebie prezentacji multimedialnej.

Uczniowie klasy VIIb przygotowali natomiast grę planszową.

Odbył się też turniej… ale nie rycerski. Uczniowie klasy VIIIa i VIIIb zaprosili wszystkich na potyczki w ramach teleturnieju wiedzy o epoce jagiellońskiej przeprowadzonego na wzór teleturnieju 1 z 10. Udział w nim wzięli przedstawiciele klas VI, VII i VIII.

Zawodnicy mogli wykazać się nie tylko znajomością zagadnień historycznych, ale także odpornością na stres, odpowiednią taktyką oraz szczęściem.

Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwało jury nauczycielskie i uczniowskie.

Zwyciężyła Basia Kowalczyk z kl. VIIIb, a drugie i trzecie miejsce zajęły uczennice klasy VIIIa: Karolina Luty i Zuzia Wróbel.

Imprezie towarzyszyły: wystawa portretów Władysława Jagiełły i herbów, wykonane różnymi technikami przez uczniów klasy I; biżuterii w wykonaniu uczniów klasy II; wystawa makiet średniowiecznych grodów przygotowanych przez uczniów klasy IVb w ramach projektu historycznego.

Święto patrona szkoły było okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale także była to lekcja historii, podczas której przypomnieliśmy postać i czasy Władysława Jagiełły.

Tekst: Monika Błędowska.

Zdjęcia: Wiktoria Dusińska, Przemysław Mróz.

Galeria zdjęć